Trapézový plech

Použitie trapézového plechu:

Ak sa na to pozrieme z hľadiska jeho úlohy v stavebnej konštrukcii, trapézový plech sa dá použiť na strešnú krytinu, obloženie stien, falošný strop, strešný plášť, ohraničenie priestoru alebo nosnú dosku. Každý typ má niekoľko funkčných a technických aspektov, ktoré ich od seba odlišujú, no bez ohľadu na to, ktorý si z nich vyberiete, má veľký vplyv na životnosť a technickú výkonnosť budovy.

! Strešné a stenové trapézové plechy predávané našou spoločnosťou sú vyrábané z materiálov s rôznou hrúbkou a poťahovými systémami, ktoré vďaka širokej škále farieb umožňujú estetické prevedenia ladiace s ostatnými použitými stavebnými materiálmi.

Výhody trapézového plechu:

 1. metóda panelového zastrešenia pozostávajúca z prvkov, vďaka čomu je investícia cenovo výhodná,
 2. nízka hmotnosť,
 3. jednoduché použitie a montážna technika,
 4. viacero typov, variabilita,
 5. dlhá životnosť,
 6. zákazková výroba v požadovanej dĺžke,
 7. široký výber farieb a poťahov,
 8. ekologický, recyklovateľný materiál,
 9. DIY, t.j. môže si ho nainštalovať aj zákazník podľa návodu na montáž.
  (Pozor: odporúča sa prizvanie špecialistu!)

Výška rebra a hrúbka trapézového plechu udávajú charakteristiky typu plechu. Z hľadiska životnosti je rozhodujúca kvalita suroviny, druh a hrúbka poťahu, pri výbere však treba brať do úvahy aj miesto a spôsob použitia.
V súčasnosti sú staré prírodné pozinkované, hliníkové a bridlicové strechy a fasády nahradené farebnými krytinami z oceľového trapézového plechu. Zákazníkom sú k dispozícii výrobky z plechu s poťahom rôzneho vzhľadu a mnohoročnej záruky.

NOSNÝ TRAPÉZOVÝ PLECH
VÝŠKA TRAPÉZU 50-200mm

S320GD
Konštrukčná oceľ

150 g/m²
Vrstva zinku

Antikondenz
Antikondenzačná úprava

Nosné trapézové profily
Oblasti využitia nosného trapézového profilu:
Slúžia ako cenovo výhodné riešenie pri stavbe striech s dlhým rozpätím. Ďalšou veľkou výhodou je, že znižujú použitie sekundárnych oceľových konštrukcií.

Typy nosných trapézových plechov

TN 85 Konštručný trapézový plech
TN 85 Konštručný trapézový plech
TN 93 Konštručný trapézový plech
TN 93 Konštručný trapézový plech
TN 135 Konštručný trapézový plech
TN 135 Konštručný trapézový plech
TN 150 Konštručný trapézový plech
TN 150 Konštručný trapézový plech
TN 160 Konštručný trapézový plech
TN 160 Konštručný trapézový plech
TN 200 Konštručný trapézový plech
TN 200 Konštručný trapézový plech

KRYCÍ TRAPÉZOVÝ PLECH
VÝŠKA TRAPÉZU 0-60mm

S250GD
Konštrukčná oceľ

275 g/m²
Vrstva zinku

Antikondenz
Antikondenzačná úprava

Krycie trapézové plechy je možné použiť na pokrytie striech a bočných stien. Sú dostupné v širokej škále farieb a veľkostí.
Trapézový plech z tenkého oceľového plechu je obľúbeným ľahkým konštrukčným prvkom hál, obchodných, priemyselných a poľnohospodárskych objektov. Veľké plochy je možné pokryť v krátkom čase použitím doskových prvkov vyrábaných s rôznou výškou rebier a rozmerom prierezu, ktoré vďaka pevnému rebrovaniu poskytujú odolné riešenie pre všetky typy budov. Vďaka nízkej hmotnosti sa s trapézovým plechom ľahko manipuluje, hospodárne opracúva a prepravuje.

Typy krycích trapézových plechov

T 8 Krycí trapézový plech
T 8 Krycí trapézový plech
T 10 Krycí trapézový plech
T 10 Krycí trapézový plech
T 18 Krycí trapézový plech
T 18 Krycí trapézový plech
T 35 Krycí trapézový plech
T 35 Krycí trapézový plech
T 60 Krycí trapézový plech
T 60 Krycí trapézový plech

Základné farby plechu

RAL 9002
RAL 9002
RAL 9010
RAL 9010
RAL 9006
RAL 9006
RAL 7011
RAL 7011
RAL 7016
RAL 7016
RAL 3000
RAL 3000
RAL 3009
RAL 3009
RAL 3011
RAL 3011
RAL 8004
RAL 8004
RAL 8017
RAL 8017
RAL 6003
RAL 6003
RAL 6005
RAL 6005
RAL 1003
RAL 1003
RAL 1015
RAL 1015
RAL 9005
RAL 9005

Iné povlaky

POZINKOVANÝ PLECH
POZINKOVANÝ PLECH
ALUZINOK + EASYFILM
ALUZINOK + EASYFILM
FOODSAFE - PVC
FOODSAFE - PVC

Bezplatné odborné poradenstvo

Nie ste si istí svojím výberom? Nie ste si istí, ktorý profil by bol ideálnou voľbou? Kontaktuje nás, náš odborník vám rád odpovie na všetky vaše otázky!

Ako si vybrať vhodný trapézový plech?

Na nároky našich zákazníkov spolu s nimi nájdeme riešenie vo väčšine prípadov. Pri výbere trapézových plechov však niekedy nestačí vyhovieť požiadavkám z hľadiska vzhľadu.

„Sila” dosky sa môže zvýšiť zvýšením hrúbky dosky alebo výškou profilu. Ostatný prípad je preto pozoruhodná možnosť, pretože zväčšením veľkosti lichobežníkového vzoru je niekedy možné vyhnúť sa zväčšeniu hrúbky dosky – teda potreba drahšieho materiálu – a je možné preriediť prvky strešnej väznice, čím sa ďalej znižujú náklady na štruktúru.

Aký trapézový plech si mám vybrať na strechu?

Na zastrešenie a renováciu strechy odporúčame naše dosky s výškou rebra minimálne 18-20 mm. Strešný plech T20 vyžaduje podperu 40-60 cm, preto patrí medzi naše najbežnejšie strešné plechy pre garáže a menšie budovy. Pre väčšie priemyselné objekty a haly odporúčame výšku rebra 35-38 mm, kde sa plánuje vzdialenosť väzníc do 80 do 130 cm. V prípade väčšej nosnosti môže byť opodstatnená výška rebra 50 mm a viac. K trapézovému plechu vieme zabezpečiť aj potrebné príslušenstvo v rovnakej farbe: hrebenáč, štítok a stenovú hranu, tesniaci profil, paropriepustnú strešnú fóliu, protisnehový hák, pozinkované väznice a upevňovacie skrutky k montáži.

Aký trapézový plech je vhodný na výstavbu plotu?

Je čoraz obľúbenejšia a rozšírenejšia na stavbu plotov pri priemyselných a obytných budovách.
Pri výstavbe plotu pri obytných budovách je obľúbená výška rebier 8 mm a 20 mm.
Dĺžka/výška dosiek sa vyrába podľa individuálnych rozmerov požadovaných zákazníkom. Zvyčajne sa montuje na uzavretý segment pomocou farebne zodpovedajúcimi samoreznými skrutkami s gumovými podložkami. Na uzavretý segment je potrebné upevniť aspoň na dvoch bodoch dolu a hore, pričom zospodu a zhora ponecháme 15-20 cm vzdialenosť. V prípade vyšších plotov alebo pri vyššom zaťažení vetrom je tiež potrebné vystuženie s tretím uzavretým segmentom.
Na hornú časť plotu odporúčame U-profil, známy aj ako uzatváracia hrana, ktorá je farebne a povrchovo rovnaká, čím bude plot ešte krajší.

Aký trapézový plech si mám vybrať na bočnú stenu?

Naším najbežnejším panelom na opláštenie bočných stien je trapézový plech s výškou rebra 20 mm. V prípade vertikálnej inštalácie je potrebná podpera 60-80 cm. Dĺžka dosiek je vyrobená na mieru vo farbe podľa želania zákazníka. Rohy a okenné výrezy môžu byť obložené lemovaním rovnakej farby vyrábanej našou firmou.

Hľadáte rýchle a dlhotrvajúce riešenie pre vnútorné debnenie, strop?

Nosné trapézové plechy je možné použiť ako vnútorné debnenie alebo na preklenutie väčších rozpätí. Vyrába sa z 0,75 mm, 0,88 mm, 10 mm, 1,25 mm alebo aj 1,5 mm hrubého pozinkovaného alebo bieleho materiálu. Ich výrobu je možné objednať až do 13,5 metra.

Antikondenzačná vrstva

Fenomén kondenzácie vodnej pary je jav, ktorý sa vyskytuje v prípade neizolovaných oceľových strešných plášťov. Naša spoločnosť ponúka jednoduché a ekonomické, ale efektívne riešenie problému kondenzácie vodnej pary: použitie plsti na odvlhčovanie. Ide o samolepiaci membránový/plsťový poťah nalepený na spodnej strane dosky.

Výhody antikondenzačného plsteného poťahu:

 • absorpcia vlhkosti spôsobená kondenzáciou vodnej pary na vnútornej strane strechy,
 • dodatočná ochrana proti korózii (najmä v budovách s aktívnym chemickým prostredím, napr. v maštali),
 • vyššia nosnosť ako štandardné trapézové a obkladové izolácie a parozábrany potiahnuté plsťou, nerozkladá sa, odolné proti roztrhnutiu,
 • jednoduché čistenie pomocou jednoduchých nástrojov (polievacia hadica alebo vysokotlakový čistič),
 • zlepšuje zvukovo-izolačné vlastnosti plášťa, takže nebude klepať ani škridla, ani trapézový plech na streche,
 • nehorľavosť, odolnosť voči baktériám.

Aplikácia antikondenzačného plsteného poťahu:

Odvlhčovaciu vrstvu je možné použiť na všetky typy plechových krytín. Môžu to byť okrem iného obytné a priemyselné budovy, športové zariadenia, sklady obilia, hospodárske budovy a všetky druhy otvorených skladov a prístreškov (napr. na čerpacích staniciach). Z dosiek potiahnutých plsťou vieme vytvoriť ľubovoľný 0,5 mm hrubý škridlový alebo trapézový profil.

Základná vlastnosť antikondenzačného plsteného poťahu:

Kondenzácia začína, keď vzduch dosiahne rosný bod – tú teplotu a vlhkosť, pri ktorej vlhkosť vo vzduchu začína kondenzovať. Zvyčajne sa to deje pri západe slnka. V noci z nezatepleného plášťa odkvapkáva skondenzovaná vodná para. Odvlhčovacia vrstva (antikondenzačný plstený poťah) je taká membrána, pre ktorú bol navrhnutý špeciálny výrobok, ktorý na jednej strane zabraňuje stekaniu a na druhej strane izolácia z trapézového plechu správne izoluje strešnú plášť od priameho kontaktu s vodou (dosková izolácia strechy), takže následná izolácia trapézového plechu nie je potrebná. Počas dňa sa táto vlhkosť z vrstvy vyparí.

Bezplatné odborné poradenstvo

Nie ste si istí svojím výberom? Nie ste si istí, ktorý profil by bol ideálnou voľbou? Kontaktuje nás, náš odborník vám rád odpovie na všetky vaše otázky!